به بیان حجت الاسلام والمسلمین قابل رییس دفتر نظارت و بازرسی شورای نگهبان و امام جمعه موقت شهر قزوین
آیه ۱۰۸ سوره مبارکه یوسف( قل هذه سبیلی ادعوالی الله …..
بگو: این است راه من، که من و هرکس پیروی ام کرد با بینایی (بصیرت) به سوی خدا دعوت می کنیم و منزه است خدا، و من از مشرکان نیستم.
در آیه شریفه بالا بیان می شود که با بینایی به سوی خدا دعوت می کنیم یعنی هر کس که بصیرت نداشته باشد جزء پیروان آن پیامبر راستین نخواهد بود. اگر بصیرت نباشد انسان بدون فکر و دقت و شناخت معیارهای حقیقت حرکت می کند که نشان می دهد جزء یاران نمی باشد. قرآن در سوره قصص در تمام آیات نورانی خود نکات روشنی به ما می آموزد. در ادعیه ها نیز می خوانیم خدایا من از تو درخواست می کنم علمی به من عطا کنی که نافع باشد. عبادتی که اثرش خشوع قلب در برابر تو باشد و چشمی که حقایق را ببیند. ما دوبار در این دنیا نیامده¬ایم که یکبار آن را تجربه و امتحان کنیم و بار دیگر راه درست را انتخاب کنیم. با وجود اینکه یک بار در این دنیای فانی زندگی می کنیم خداوند متعال زمینه هدایت و انتخاب راه درست را برای ما مهیا کرده است و ابزارهای آن مانند عقل، پیامبران و ائمه هدی را به بشریت عطا فرموده است. از طرف دیگر سرگذشت اقوام و ملل گذشته که در تاریخ از آنان یاد کرده و هم در آیات شریفه قرآن بعنوان متذکر برای ما آورده شده دلیل بر عبرت آموزی و پیدا کردن بصیرت است.
داستان قوم ثمود و فرعون و این جریانهای کفر و الحادی که در مقابل انبیاء الهی ما ایستادند هر کدام با منطق و طرز فکر خودشان قرآن و کلام الهی را تفسیر و تشریح می کردند و قرآن کریم نیز حکومت و خط مشی همه آنها را باطل اعلام کرده است. پس با این سه منبع عظیم الهی – عقل، انبیاء الهی و معصومین، تجربه تاریخی – می توانیم بصیرت افزایی کنیم. امام علی(ع) در نامه ای به امام حسن(ع) فرمودند: «من آنقدر در سرگذشت ملتهای گذشته مطالعه کردم که گویا یکی از آنها شده¬ام» این امام معصوم ما با این همه درجه کمال جهت افزودن بصرت بیان می کند در زندگی گذشتگان غور کردم و تمام ابعاد زندگی آنها را مورد بررسی قرار داده ام و براساس شناخت ملتهای گذشته، فرزند گرامی خود را نصیحت می کردند.
حال مشابه آن را در زمان معاصر ذکر می کنیم. در روزهایی که گذشت ما شاهد چند ورق از تاریخ کشورمان بودیم. همانند واقعه ۲۸ مرداد که دقیقا مانند آینه ای در مقابل چشمان ما بود. در آن زمان دولت مصدق به امریکا تکیه کرد و نتیجه این حسن ظن را دید. اگر در این مسئله بررسی کنیم و چشم خود را باز کنیم در واقع بصرت افزایی کرده ایم. سالروز شهادت آیت الله فضل الله نوری یکی دیگر از مصادیق روشنگری است. وقتی مردم به سخن آن بزرگ مرد عالم دینی گوش ندادند و بر سر سفره اجنبی همچون انگلیس نشستند یا به قول شیخ شهید «پلو انگلیس را خوردند» جزء استبداد و تسلط بر امور کشور و به یغما بردن ثروت و آبرو میهن چه نتیجه ای در بر داشت؟
در آن زمان اگر مردم ما چشم بصیرت داشتند هیچ گاه عالم دینی ما اینگونه از سوی دشمن به دار آویخته نمی شد و مشروطه مشروعه زیر لوای استعمار نمی رفت.
حال اگر به زمان انتخابات ۸۸ برگردیم می بینیم که مقام معظم رهبری بارها عوام و خواص را به بصیرت و بصیرت افزایی فرا می خواندند. ایشان در دیدار ائمه جماعات مساجد استان تهران -۳۱/۰۲/۹۵- به مطلبی اشاره نمودند که جای بسی تامل دارد.
« در ایّام فتنه در سال ۸۸ در اوّل کار، بنده یکی از این سران فتنه را خواستم و به او گفتم که آقاجان، این کاری که شما شروع کرده‌اید و دارید می کنید، دست بیگانه‌ها خواهد افتاد و دشمن از این استفاده خواهد کرد؛ شما حالا بظاهر درون نظام هستید، با نظام هستید و به قول خودتان دارید یک اعتراض مدنی – من‌باب‌مثال یک اعتراض به انتخابات- می کنید امّا این کاری که دارید می کنید مورد استفاده‌ی دشمنانِ اصل نظام قرار خواهد گرفت؛ گوش نکرد؛ یعنی نفهمیدند که چه داریم می گوییم». این بیان صریح رهبری یعنی بصیرت آشکار.
ندیدن دست دشمن بی بصیرتی است. بصیرت یک نیاز ضروری برای بشر است. برای حرکت در تاریکی شب همیشه باید پشت سر یک راهنما که در دست مشعل دارد قدم برداریم. اگر کسی از راهنما جلوتر حرکت کند سرانجامش سقوط است.
حال سوال اینجاست چگونه بصیرت خود را تقویت کنیم؟
ما با شناخت معیارهای حق و باطل می توانیم بر بصیرت خود بیافزاییم. اسلام برای تمام انسانها ارزش قائل است. همه انسانها از نسل حضرت آدم هستند و حق حیات دارند و میزان سنجش انسانها تقوا است که هم در اختیار خداوند متعال است. در دین ما بارها به احترام به یکدیگر سفارش شده است. امریکا و هم پیمانانش این حق حیات را از آن خود می دانند و انسانهای بیگناه را در کشورهایی همچون فلسطین، سوریه، یمن و … قتل عام می کنند. حال با این همه جنایت لازم است به دشمن اعتماد کنیم؟ این یعنی بصیرت.
امروزه غرب و شبکه های وابسته سعی می کنند کانالهای انحرافی در مسیر حق ایجاد کنند تا مردم دچار سردرگمی شوند. دشمن با تبلیغات فراوان از طریق ماهواره، فضاهای مجازی و مطبوعات اذهان عمومی را از مسائل اصلی دور می کند. امروزه کشورهای اسلامی بوسیله همین تبلیغات سوء دشمن یادشان رفته است که اسرائیل جنایتکار غاصب است ولی متاسفانه روبروی ایران ایستاده اند و به او اتهام می زنند. اغناء کاذب مثل پستانکی است که برای فریب در دهان کودکی قرار می دهند تا او را ساکت کنند. کسانی که می خواهند بصیرتشان را افزایش دهند نباید فریب این کج راهها را بخورند در غیر این صورت رسیدن به قله سعادت غیرممکن است.
ترفند دیگری که دشمن از آن برای گمراه کردن استفاده می کند تخریب شخصیت یا ترور شخصیتی است. در انتخابات از این شگرد استفاده کرده و شخصیت بدلی را جایگزین اصل می کنند که اگر موفق شوند اصل حرکت و نهضت اسلامی به انحراف کشیده می شود. در زمان انقلاب با تخریب اذهان عمومی، مردم علیه شهید بهشتی شعار می دادند که بعد از شهادت ایشان به دست منافقان کوردل امام از مظلومیت ایشان خیلی ناراحت شدند. رهبران اصیل را به تیر تهمت گرفتار می کنند حال رهبر عزیزمان که همواره چراغ هدایتی برای ما بوده است را مورد حمله قرار می دهند که ان شالله با وجود بسیجیان با بصیرتی همچون شما عزیزان این نیرنگ و خدعه دشمن بی اثر بوده و خواهد شد.

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :