نیاز به حضور در جمع و اجتماعی شدن، یکی از نیازهای اساسی در زندگی انسانهاست؛ نیازی که تمام جنبه های سببی و نسبی رابطه ها را شامل می شود و ابعاد گسترده ای دارد، اما امروزه با وجود مشغله های فراوانی که در زندگی وجود دارد، برای بسیاری از خانواده ها فرصت دور هم جمع شدن باقی نمانده و به این ترتیب حتی اعضای نزدیک یک خانواده هم کمتر در یک فعالیت مشترک با هم حضور دارند، کمتر مسافرت دسته جمعی می روند، کمتر با هم غذا می خورند، کمتر حرف می زنند و ……
به راستی خانواده چقدر اهمیت دارد؟ چگونه می توان شالوده خانواده را محکم کرد؟ نقش زنان در ایجاد فضای گرم و صمیمی در خانه تا چه حد موثر است؟ بدون شک یکی از مهمترین نقش هایی که زنان در طول زندگی خود ایفا می کنند، نقش مادری است و به عبارتی یکی از مهمترین وظایف آنها به شمار می آید. در این جا با تاکید بر نقش زنان در ایجاد فضایی گرم و صمیمی در خانه می توان گفت زنان بیش از ۶۰ درصد از شادی های خانه را فراهم می کنند و ایجاد دورهم نشین های خانوادگی توسط آنان می تواند علاوه بر ایجاد انگیزه شاد زیستن، حس خوشبختی را نیز به اعضای خانواده انتقال دهد.
از نظر اسلام یکی از مهمترین وظایف زن، فراهم سازی محیطی آرام و نقش آرام بخشی در فضای خانه می باشد. سنت های ریشه دار اجتماعی و دینی، زنان را به سوی حفظ ارکان خانواده دعوت می کند. زنان به خاطر داشتن نقش های متعدد در زندگی مثل همسری، مادری و مدیریت خانه داری دارای شرایط خاص تری نسبت به دیگر اعضای خانواده هستند، به عبارت دیگر؛ اولویت اول برای همه زنان باید حفظ ارکان خانواده باشد. مادر خانواده مهمترین فردی است که می تواند به شکل گیری این امر کمک کند یا حداقل آن را درک و از آن استقبال کند.
زندگی امروزی جامعه نیازمند فرصتی برای دورهم نشینی و ایجاد فضایی صمیمی بین تمامی اعضای خانواده است. دورهم نشین های خانوادگی فرصتی را فراهم می آورد که افراد خانواده با مشورت با یکدیگر بتوانند بحران های زندگی خود را حل کنند، بحران هایی نظیر مشکلات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، رونق شهرنشینی، مشغله های شغلی و در میان انبوهی از مشکلات روزمرگی.
مادر بعنوان یکی از ارکان مهم خانواده، باعث می شود همه اعضای خانواده دور هم جمع شوند و درباره مسائل مختلف و برنامه های گوناگون گفت و گو کنند. از این رهگذر، امکان صحبت، گوش دادن و به توافق رسیدن برای همگان نیز فراهم می آید.
تعطیلات آخر هفته، فرصت مناسبی برای دور هم نشینی است. فرصت هایی که نه تنها حس اعتماد به نفس را برای فرزندان فراهم می سازد، بلکه به آنها گوشزد می کند که به عنوان عضوی از خانواده به هنجارهای آن پایبند باشند.
دور هم بودن نه تنها تهدید نیست، بلکه احساس امنیت و آرامش بسیار بالایی برای خانواده ایجاد می کند. دور هم بودن و تفریحات سالم، فعالیت ها و سرگرمی های مشترک داشتن، مزایای دیگری هم برای خانواده ها دارد. برای مثال هر کدام از دورهمی ها، مثل یک جلسه مهم خانوادگی است یعنی بهترین زمان برای این که افراد مختلف و فامیل از حال هم باخبر شوند، با هم گفت و گو کنند و حتی به رفع مشکلات همدیگر بپردازند.
فایده دیگر آن، کاهش فاصله میان نسل هاست. همان طور که می بینیم، در زندگی های امروزی بین پدربزرگ ها و مادربزرگ ها، پدرها و مادرها و نوه ها که از سه نسل متفاوت هستند فاصله افتاده است. اما این جمع های مشترک باعث کم شدن این فاصله ها می شود. با هم غذا خوردن که هنوز در بعضی خانواده ها رعایت می شود، یک سنت خوب و پسندیده است.
یکی از راه های هماهنگ کردن خانواده، حضور اعضای خانواده بر سر سفره شام است. چرا که در طول روز، با توجه به مشغله های کاری کمتر فرصت دور هم نشینی فراهم است. شام بسیار مهم است. اگر این شام در محیطی شاد برگزار شود می تواند نقش حیاتی برای همه خانواده داشته باشد. مادر محور اصلی در نظم و هماهنگی در خانواده است که باید هر شب با هر دردسری که وجود دارد همه اعضای خانواده را دور هم جمع کند. فضای شاد همراه با صحبت درباره مسائل روزانه می تواند کلاسی باشد که از هر جمله آن می توان درسی آموخت. مادر می تواند به بیان نکته های آموزشی خاص، بحث خانوادگی برپا کند و بحث جالبی در فضای آرام را به اعضای خانواده هدیه دهد.
با توجه به مطالب فوق می توان دریافت که اسلام به معنای واقعی زن را تکریم کرده و اهمیت فوق العاده ای برای شخصیت زن قائل شده است و بر روی نقش زن به عنوان همسر، مادر تکیه می کند. پرداختن به دورهمی های خانوادگی و فامیلی موضوعی است که می تواند به تحکیم بنیان خانواده ها کمک کند و بدون شک نقش زن در فراهم سازی این گونه نشستهای خانوادگی، فرصتی را به همراه می آورد که با مشورت با یکدیگر در استفاده از تجربیات آنها و یادگیری برقراری ارتباط درست، با شیوه های اصول حل مشکلات آشنا و در مواجه با مشکلات به رفتارهای ناسازگارانه گرایش نیابند.

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :