در حوزه ارتباطات ، تلفن نامطمئن ترین وسیله ارتباطی به شمار می رود ، امکانی که در دسترس همگان قرار دارد و مکالمه با آن تابع قوانین و مقررات خاصی نیست .
گذشته از فرهنگ حاکم بر این امکان ارتباط عمومی ، عوامل دیگری که از آن به نام مزیت نام برده می شود ، موجب گردیده تا منافقین بخش قابل توجهی از جمع آوری های خود را با استفاده از جاسوسی های تلفنی تأمین نمایند . عوامل منافقین که به جاسوسی و جمع آوری اطلاعات به وسیله تلفن اقدام می کنند بر اثر سالیان ممارست و کسب تجربه ، کاملاً به قوانین اجتماعی و روانشناسی شخصیت افراد در سطوح مختلف آشنایی دارند و آن چنان ضریب تغییر و اجرای سناریو در آنان بالاست که می توانند در یک تماس بدون ایجاد هرگونه حساسیتی چندین بار لحن و موقعیت خود را عوض کرده ، و به شکلی درآیند که مطلوب طرف مقابل باشد .
در حال حاضر هر فردی به همراه خانواده ایشان که بتواند نیازمندی های این گروهک و سرویس های اطلاعاتی دشمن را تأمین نمایند . در معرض جاسوسی تلفنی قرار دارند و هیچ استثنایی در این خصوص وجود ندارد . آنان برای کسب اطلاعات از افراد گوناگون چنان خود را از جایگاه معتبری معرفی می کنند و برای جا انداختن و جلب اعتماد ذهنی نزد مخاطب مهارت دارند که فرد مورد تماس احساس نمی کند ناخود آگاه در یک تماس ساده تلفنی ، اطلاعاتی را به دشمن منتقل می نماید .
با توجه به کم هزینه بودن و جمع آوری سریع اطلاعات به وسیله جاسوسی تلفنی ، سرویس های اطلاعاتی دشمن همواره از این روش نهایت استفاده را کرده اند و اطلاعات مهمی را به دست آورده اند و تهدیداتی را برای تخلیه شونده به دنبال داشته است .
جاسوسان تلفنی در هر ساعاتی از شبانه روز امکان تماس با سوژه های مورد نظر را دارند و هر زمانی برای ایشان بهترین اوقات جمع آوری اطلاعات می باشد .
تعریف تخلیه تلفنی :
جاسوسی تلفنی ( تخلیه اطلاعات به وسیله دشمن توسط ارتباط تلفنی ) یعنی :
 تلاش آگاهانه دشمن با بهره گیری از غفلت و فریب مخاطب برای کسب اطلاعات مورد نیاز از حوزه ی خودی از طریق برقراری ارتباط تلفنی .
 کسب اخبار و اطلاعات محرمانه از افراد مسئول و غیر مسئول به وسیله ارتباط تلفنی .
 سرقت اخبار و اطلاعات محرمانه با همکاری ناآگاهانه دارندگان اخبار به وسیله تلفن .
 تخلیه تلفنی یعنی جاسوسی و کسب اطلاعات به وسیله برقراری ارتباط تلفنی توسط دشمن .
 تخلیه تلفنی یعنی جاسوسی و بهره برداری اطلاعاتی دشمن با استفاده از امکانات مخابراتی و عوامل خودی .
 در تخلیه تلفنی ، دشمن پس از برقراری ارتباط تلفنی با مخاطب ، بدون فاش کردن هویت واقعی خود و با استفاده از عنوان و هویتی جعلی اقدام به بهره برداری و جمع آوری اطلاعات می نماید .
شیوه های جاسوسی در تخلیه تلفنی
o تلاش برای جلب اعتماد مخاطب با استفاده از اطلاعات مختصری که قبلاً از طریق منابع آشکار یا تخلیه دیگران به دست آورده است .
o پس از مغشوش ساختن ذهن مخاطب ، او را در موضع امتحان قرار می دهد و بسیار آرام به طرح سئوال های مورد نظر اقدام می کند .
o با بهره گیری از اخبار و اطلاعات آشکار ( سایت های خبری و … ) و اطلاعات پراکنده و ناقص از هدف ، اقدام به تخلیه تلفنی نموده و اطلاعات خود را تکمیل می کند .
o دشمن در ابتدای برقراری تماس ، سعی می کند با احوالپرسی گرم در مخاطب خود احساس رفاقت و دوستی برقرار نماید .
o با تعریف و مبالغه گویی و حتی خواهش و تمنا ، سعی می کند مخاطب خود را در رودربایستی قرار دهد .
( به عنوان مثال : فرد عنوان می کند که مشکل دارد و به شماره تلفن فلان شخص نیاز دارد )
o به طور معمول مطالب مورد درخواست خود را کوچک و کم ارزش جلوه می دهد و با طرح سئوالاتی پی در پی و سریع سعی می کند مطالب مورد نیاز خود را به دست آورد .
o جاسوسان تلفنی برای جلب اعتماد مخاطب ، در تماس های خود سعی می کنند از اصطلاحات رایج در محافل دوستانه طرف مقابل استفاده کنند . ( اصطلاحاتی نظیر : حاج آقا ، همشهری ، التماس دعا و … ) .
o تماس با فرد تخلیه شونده در پوشش های دروغی خبرنگار ، روز نامه نگار و … برای جمع آوری اطلاعات با عنوان اینکه می خواهد خاطرات مأموریت های فرد مورد نظر را ثبت کند .
o تماس به وسیله پوشش های جعلی تشکیلاتی و سازمانی با فرد مورد نظر ( به عنوان مثال : از ستاد استان و یا بیت رهبری تماس می گیرم و .. ) .
o تماس به وسیله دوستان سابق فرد مورد نظر که در کشورهای دیگر مقیم می باشند .
راه های مقابله با تخلیه تلفنی
 حتماً فرد تماس گیرنده را شناسایی نمایید ( از فرد بخواهید اطلاعات و شماره تلفن خود را بدهد تا شما تماس بگیرید . )
 عدم ارائه هرگونه مطالب و اطلاعات مهم و دارای طبقه بندی در مکالمات تلفنی ، دورنگار ، ایمیل ، شبکه های اجتماعی و .. .
 در صورت عدم شناسایی ، به هیچ عنوان اطلاعاتی به افراد ندهید و با لحنی تند ازاو بخواهید که دیگر مزاحم شما نشود .
 عدم بیان مشخصات ، شماره تلفن و آدرس دوستان و آشنایان از طریق تلفن به افراد نا آشنا .
 عدم بیان اطلاعات دوره ها و محل آموزش هایی که گذرانده اید .
 همیشه این نکته را به یاد داشته باشید که مطلع بودن تماس گیرندگان از موضوعی که مورد جمع آوری قرار می گیرد ، دلیل بر خودی بودن آنان نمی باشد .
 با شنیدن اولین زنگ تلفن نا آشنا ، باید همواره در ذهن خود به این نکته توجه داشته باشید که ممکن است یکی از تلفن هایی که به شما زده می شود ، از طرف دشمن بوده و قصد تخلیه اطلاعاتی شما را داشته باشد .

«ستاد آگاه سازی حفاظت اطلاعات سپاه صاحب الامر(عج)»

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :