به بیان حجت الاسلام والمسلمین عبدالهی سرمربی صالحین بسیج طلاب و روحانیون استان قزوین
ترکیب «عشق و ایمان» و «عقل و عاطفه» از ویژگی‌های منحصر به ‌فرد مکتب اهل‌بیت(ع) است و حرکت عاشقانه و مؤمنانه‌ی مردم از کشورهای مختلف جهان در این پدیده‌ی بی‌سابقه، بدون تردید از جمله شعائر الهی است. ما نیز از دور به حال زائران اربعین غبطه می‌خوریم و آرزو می‌کنیم ای کاش همراه شما بودیم… حرکت عظیم مردم از ایران و سایر کشورهای جهان برای حضور در راهپیمایی اربعین، جلوه‌ای از ویژگی‌های برجسته‌ی مکتب اهل‌بیت(ع) است که در آن، هم «ایمان، اعتقاد قلبی و باورهای راستین» موج می‌زند هم «عشق و محبت». بیانات رهبر انقلاب در درس خارج فقه درباره زیارت اربعین ۰۹/۰۹/۹۴

گرامیداشت اربعین سالار شهیدان حضرت حسین بن علی (ع) در میان شیعیان آن حضرت از اهمیت و ارزش ویژه ای برخوردار است که در این زمینه حجت الاسلام والمسلمین عبدالهی به بیان نکاتی پرداختند که در ادامه به آن می پردازیم.
در آیینه تاریخ حوادثی دیده می شود که مثل یک حباب، در خاطره ها می ترکد و محو می شود و گرد و غبار فراموشی می پذیرد اما حوادثی نیز هست که همانند موج، دامنه می گیرد، گسترده می شود و کران تا کران را درمی نوردد. چنین حادثه هایی جاوید است و هیچ سد و پرده ای توان پوشاندن آنها نیست. یکی از این سرگذشت های جاودانه، یاد بزرگ سردار دشت کربلا، حضرت حسین بن علی(ع) است که با هر اربعینی حرمتی فزون تر می یابد.
از دیدگاه بسیاری از صاحب نظران و مورخان شیعه و اهل سنت، مبنای تاریخی چنین بزرگداشتی، ورود اهل بیت به کربلا در اولین اربعین حسینی (سال ۶۱ هجری) و دفن سرهای مطهر شهیدان بویژه سر مقدس امام حسین (ع) در کنار پیکرهای مطهر آنهاست.
اربعین امام حسین (ع) مانند بقیه مراسم و سنتهای مذهبی، همگی دارای محتوای حقیقی و پیام آموزنده و مشتمل بر رمز و راز قابل توجیه و تصدیق و شایسته پیروی همه جوامع و طوایف بشری است که با توجه به اهمیت آن نیاز است به بررسی ابعاد عبادی و سیاسی آن بپردازیم که برای توضیح این مسئله به بیان چند مثال بسنده می کنیم.
نماز جماعت یک فریضه عبادی سیاسی محسوب می شود. در روایات آمده است که نماز جماعت خیلی بالاتر از نماز فرادا با خشوع و تضرع است هر چند با مستحبات انجام شود. علت تاکید بر انجام کار گروهی، هدایت بشر است که آن را از سایر اعمال مستثنی می سازد. در نماز هدایت یک فرد انجام می شود ولی در نماز جماعت همانگونه که از نام آن پیداست جمع کثیری مورد لطف و هدایت الهی قرار می گیرند و خداوند نیز هدف از فرستادن پیامبران و ائمه اطهار را در هدایت بشر قرار داده است.
فریضه حج نیز یکی دیگر از نمونه هایی است که در این باب می توان بیان نمود. وقتی جمع کثیری از مسلمین جهت انجام مناسک حج دور هم جمع می شوند در واقع بدنبال چندین هدف هستند که یکی از آنها اتحاد بین مسلمین است. پس در بعد عبادی اربعین می توان هدایت بشر و ایجاد اتحاد را نتیجه گرفت.
اهمیت اربعین حسینی از بعد سیاسی قائل به چند نکته است. قبل از سقوط رژیم بعثی صدام مردم به صورت پراکنده و مخفیانه با پای پیاده در اربعین حسینی به سمت کربلا می رفتند و بسیاری از زوار در بین راه توسط ماموران به شهادت می رسیدند. پس از سقوط این رژیم ستمگر، مرجع عالیقدر آیت الله حکیم مردم را به پیاده روی به سوی حرم امام حسین در اربعین این امام بزرگوار دعوت کرد. مردم نیز با گوش دادن به فرمان این عالم شروع به حرکت کردند که یک اجتماع عظیم چند میلیونی ایجاد شد. با آغاز این حرکت الهی به جهت رسانه ای شدن در تمام جهان، مردم از امام حسین(ع) و اهداف آن حضرت شناخت بیشتری کسب کرده و بدنبال آن تمام اهداف و نیات دشمنان اسلام همچون آمریکا و اسرائیل در جهت ایجاد تفرقه و از بین بردن جایگاه ولایت و رهبری در بین مردم با شکست روبرو می شود. از طرف دیگر با وجود گروههای سلفی تکفیری داعش و تهدیدهای مکرر آنان به قتل و عام زوار، مردم بدون هیچ ترسی و با الگوگیری از روحیه شهادت طلبانه امام حسین(ع) قدم در این راه گذاشته و مشتاقتر از قبل به زیارت این امام معصوم می روند. دشمنان از این روحیه شهادت طلبی که در بین مسلمانان ایجاد می شود بسیار هراس دارند و تمام تلاش خود را برای از بین بردن این نیت الهی به کار برده اند که تاکنون با شکست مواجهه شده اند. در این حرکت عظیم قدرت اسلام در برابر کفر قرار می گیرد. یکی از پیامدهای بسیار خوب این حرکت، ایجاد حس نوعدوستی و محبت در قلوب تمام مردم جهان است. تمام مذاهب اسلامی به اینکه امام حسین(ع) فرزند حضرت زهرا(س) و از ذریه پاک پیامبر اکرم(ص) می باشد، اعتقاد دارند و آنان نیز جهت ابراز همدردی با شیعیان جهان با این زوار همگام می شوند. در آخر کلام نیز به آثار و برکات این حرکت عظیم حسینی می پردازیم.
آثار و برکات پیاده روی پرفیض اربعین حسینی
۱- پایداری و استقامت در راه خدا
نخستین درس اربعین استقامت در راه خدا و تحمل سختی ها در مسیر انقلاب است که نتیجه ای شیرین دارد؛ یعنی همان پیروزی منطق حق بر علیه ستمکاران و قیام برای دین خدا. زیرا استقامت در راه خدا همواره شیرین و مطلوب است.
۲- زنده نگه داشتن یاد شهادت و راه شهیدان
باید یاد و حقیقت خاطره شهادت را در مقابل توفان تبلیغات دشمن زنده نگه داشت؛ چه بسا این میدان تبلیغ دشمن بسیار بزرگ و خطرناک باشد تا این روحیه الهی هیچگاه به فراموشی سپرده نشود.
۳- به منزل رساندن بار انقلاب
کاروان اسرای عاشورا با وجود همه سختی ها، تلخی ها، شهادت ها و آوارگی ها از ادامه راه و تحمل بار سنگین انقلاب حسینی خسته نشدند و سرانجام آنرا تا به سرمنزل مقصود رسانیدند. اگر این دلیران از ادامه راه و پیام رسانی هدف قیام عاشورا ناامید می شدند هیچگاه انقلابی با روحیه شهادت طلبی و با نیت تاسیس حکومت الهی بدست نمی آمد. انقلاب اسلامی ما نیز نمونه ای از این حکومت الهی بود و در آخر آماده ساختن زمین برای ظهور کامل حضرت ولی عصر -ارواحنا فدا- در جهان است. ان شاالله

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :