حجت‌الاسلام حسن روحانی ظهر امروز در پنجمین اجلاس بین‌المللی مجمع جهانی شهرهای اسلامی که در سالن اجتماعات شهدای گمنام دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) قزوین برگزار شد، اظهار کرد: تمدن‌های بزرگ بشری به طور معمول در کنار شهرها به وجود آمده و دانش و فناوری و تمدن در شهرهای بزرگ ظهور و بروز بافته است.

وی افزود: برای بررسی تمدن اسلامی پس از مطالعه کتب و آثار گذشتگان، توجه به آثار باقیمانده معماری در شهرهای بزرگ اسلامی است.

رئیس جمهور ادامه داد: این تمدن از مشرق و شبه جزیره هندوستان گرفته تا شمال آفریقا و کشورهای مهم خاورمیانه از جمله تمدن بزرگ ایران را در بر گرفته است.

روحانی اضافه کرد: آثار تمدنی و ویژگی ساختمانها با ما از فرهنگ، برادری، تمدن، دوستی و استفاده صحیح از طبیعت در گذشته سخن می‌گویند.

وی بیان کرد: در آثار بزرگ تمدنی در کشورهای مختلف جهان از جمله کشورهای اسلامی دیده می‌شود که آثار معماری ساختمانها نظیر مساجد، مدارس، دانشگاه‌ها از فرهنگ مردم سرچشمه گرفته و در مرکز شهرها مد نظر است.

رئیس جمهور تصریح کرد: مسجد محل مشورت، تجمع، برنامه‌های فرهنگی، تصمیم‌گیری برای دفاع از شهر، مرکز فرهنگی آن و آشنایی با آداب و حکمت زندگی است.

روحانی خاطرنشان کرد: مدارس و مراکز آموزشی در کنار مساجد ساخته می‌شدند و مکان‌های مقدسی از قبیل آرامگاه بزرگان دینی از جمله آنها بود و پس از آن بازار به عنوان نبض اقتصاد و حتی مراکز هنری در کنار مساجد احداث می‌شد.

وی اضافه کرد: پس ابتدا فرهنگ، سپس اقتصاد و هنر مد نظر قرار داشته و در کنار آن‌ها محل سکونت همزمان با مراکز تولید نظیر باغ‌ها، دامداری‌ها و امثال آن با یکدیگر متصل می‌شود.

رئیس جمهور یادآور شد: در فرهنگ اسلامی شهر از سوداگری خانه‌سازی ساخته نمی شود؛ بلکه نحوه معماری بر فرهنگ بنا نهاده می‌شود و ساختمان‌ها محل سکونت و آرامش است.

روحانی ادامه داد: در چنین شهرهایی ارتباط اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی تبیین می‌شود اما امروز از بسیاری از اهداف بلند شهرسازی فاصله داریم و در شرایطی هستیم که مسائل فرهنگی، آسایش، حریم خصوصی و اجتماعی مردم، امنیت شهر تغییر یافته است.

وی تصریح کرد: اکنون در برخی منازل دیدن ستارگان و درختان برای مردم مشکل است و علاوه بر آن قطع درختان کهنسال چندین ساله مشکل‌زا می‌شود.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: بدترین درآمد برای شهرداری نابود کردن باغستان و کارهایی از این قبیل است و این بدتر از آن است که نفت را بفروشیم و با آن حقوق کارمندان را بپردازیم.

روحانی بیان کرد: مراتع، کوه‌ها، دریاچه و در مجموع محیط زیست بین‌نسلی است و همچنانکه حق ویرانی آثار باستانی و برپا کردن برج نداریم، حق تخریب باغستان را هم نداریم.

وی اضافه کرد: اگر شهرها و شهرداری‌ها نیازمند منابع هستند باید به فکر منابع درآمدی سالم باشند و دولت آماده تأمین منابع مشروع برای شهرداری‌هاست.

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :